Idea

Wernisaż wystawy malarstwa  „Narodowe Tańce Polskie”  Katarzyny Chodoń, to kolejna odsłona kampanii „Pasja. Kultura. Dziedzictwo” realizowanej od 2011 roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie. Jej celem jest popularyzacja i wskrzeszenie  narodowych tańców polskich w formie tradycyjnej i salonowej. Impulsem do działania stała się ratyfikacja konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Miejski Ośrodek Kultury postanowił otoczyć specjalną opieką fragment naszego dziedzictwa jakim są tańce narodowe. Od tej pory konsekwentnie realizuje projekty, które przybliżają wiedzę o polskiej kulturze tanecznej. Są to działania adresowane do wszystkich grup wiekowych: warsztaty, wystawy, koncerty i spektakle taneczne.

Tematem wystawy Katarzyny Chodoń jest pięć polskich tańców narodowych: mazur, polonez, kujawiak, krakowiak i oberek. Ekspozycja prezentuje dwa oblicza polskiej tradycji tanecznej: jej odsłonę ludową oraz nieco zapomnianą wersję salonową, która w XIX wieku zdobyła uznanie na europejskich dworach.
Wystawa powstała jako wspólny projekt krakowskiej malarki Katarzyny Chodoń oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. Założeniem organizatorów wystawy jest jej mobilność. Wyjątkowa forma prac artystki oraz oryginalny scenariusz, gwarantują uniwersalny charakter ekspozycji.
Wystawa prezentowana będzie w kluczowych ośrodkach zajmujących się polskim dziedzictwem tanecznym. Wraz z oprawą taneczną może stanowić gotowy projekt lub być samodzielnym wydarzeniem.

Wernisaż wystawy  odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w dniu 26.04.2014.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz