Wystawa "Narodowe Tańce Polskie"

Na wystawę składają się obrazy ułożone w 4 cykle tematyczne:

  1. Narodowe tańce polskie w formie ludowej
Cykl powstał z połączenia dwóch fascynacji autorki – malarstwem i polską kulturą tradycyjną. Na prezentowanych obrazach jest jak na deskach wiejskiej potańcówki. Przez płótna przebiegają krokami oberka, krakowiaka, mazura i kujawiaka dynamiczne postaci. I tak samo, jak żywiołowość rytmów muzyki uzupełnia się ze spokojnym pulsem przyrody, tak na obrazach intensywność barw z wygaszonym tłem tworzą porywającą harmonię.
Format: 5 obrazów 50 x 70 cm

  1. Narodowe tańce polskie w formie salonowej
Przedstawione w tym cyklu prace powstały na zamówienie Miejskiego Ośrodka Kultury. Są malarskim zapisem salonowych form narodowych tańców polskich zaprezentowanych podczas  II Ogólnopolskich Mistrzostw Polski w Karach Mazurowych. Układy i figury taneczne wykonywane w eleganckich i klasycznych strojach przypominają o pięknej i dumnej tradycji tańców narodowych celebrowanych na balach przez szlachtę i arystokrację.
Format: 5 obrazów 50 x 70 cm

  1. Tańce regionalne
Dynamiczny i barwny zapis tańców ludowych w niezwykle barwnych regionalnych strojach. Uzupełnieniem obrazów będzie wystawa Polskich Strojów Ludowych.
Format: 3 obrazy 50 x 70 cm oraz 2 obrazy 30 x 40 cm


  1. Inspirowane tradycją
Obrazy prezentują fragmenty zabaw, wariacje na temat tańców ludowych, uchwycone w ruchu elementy strojów oraz prace związane z kulturą ludową (haftowanie, przędzenie, wycinanka).
Format: 4 obrazy 10 x 10 cm i 10 x 20 cm, 2 obrazy 20 x 60 cm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz